top of page

יוצרת יין: פרק 2 - אורנה לב, יקב אדם

מאת: נעמי אדר הופמן

 

"ללמוד להקשיב, ללמוד להתבונן, לפתח אורך רוח ולתת אמון בחומר הגלם ובתהליך" אלו, על פי אורנה לב, כורמת וייננית, בעלת 'יקב אדם', חלק מהרווחים המשמעותיים שהחיבור לאדמה, לכרם וליין אפשר לה. חלק נוסף הוא החיבור ליצירה ולאנשים וכדבריה "היין מזמן חיבורים חזקים לאנשים והעיסוק בו מביא הרבה שמחה, זה לב העניין".


יין לא היה בתכניות

העיסוק ביין הוא הקריירה השלישית של אורנה, גמלאית צה"ל, שירתה כקצינה ביחידת המודיעין 8200, השתחררה בדרגת רס"ן, לאחר כמה תקופות שליחות מחוץ לגבולות המדינה, עשתה הסבה לאדריכלות ועיצוב פנים ועסקה בכך במשך שני עשורים.


"יין לא היה בתכניות שלי, חברים שעברו קורס יין ב'שורק' הלהיבו אותנו ומצאנו את עצמנו מקימים ביחד את 'יקב אבידן', לאחר ארבעה בצירים פרשנו ונדמה היה שהסיפור מאחורינו". רק נדמה.


אורנה משתפת שמעבר להתנסות המעניינת והמעשירה ולעולם החדש שנגלה בפניה, נחקקה בה האנרגיה הנשית שאפיינה את העבודה ביקב, שני גברים ותשע נשים וילדות, שהביאו הרבה מאד רוח ושמחה לעשייה, יצרו זיכרון חזק שהלך אתה הלאה.


"בשנת 2013, גל, הבת השלישית מבין הארבע, החליטה על קורס יין בשורק והזמינה אותי להצטרף. הזיכרון הטוב מההתנסות הראשונה עמד לטובת העניין, עברתי קורס הכנת יין בדימיג'אנים ולאחר מכן את המסלול הדו שנתי ונשאבתי לגמריי, מאז אני מייצרת יין באהבה ובמחויבות הולכת וגדלה".

אורנה לב מיקב אדם, ע״י נעמי אדר הופמן.


אם עושים, אז כמו שצריך

אורנה מאמינה שכמו בכל תחום בחיים, "אם עושים, אז כמו שצריך", הכי עמוק ויסודי שאפשר "אין מצב שלא אשלוט בחומרי הגלם שלי, לאחר התנסות של כמה שנים ברכישת ענבים ממגדלים שונים וטובים, הבנתי שהדבר הנכון והמדויק ביותר בעבורי הוא לגדל את הענבים בעצמי, להכיר מקרוב כל גפן, להיות מחוברת לאדמה ולכל מה שהיא מביאה, להתחבר למזג האוויר בשגרה ובמצבי קיצון, להכיר כל פרט ובעיקר, להרגיש".


בשנת 2015 ניטע בנחלה של הבת ברמת צבי כרם של 5 דונם, 7 זנים, והחל מ- 2019 כל יינות היקב מיוצרים רק מהענבים שהכרם מניב. יקב אדם, יקב קטן, מייצר 4000 בקבוקים בשנה, בלי מחשבות על התרחבות עתידית, רק על העמקה והמשך דיוק, התמקצעות והתפתחות.


נהנית מהיצירה

"התהליך יצירתי בהיבטים וברבדים רבים, אין נקודה אחת ספציפית לשים עליה את האצבע, זה מכלול עגול והוליסטי, דבר קשור בדבר. מרתק אותי השילוב של גידול הגפן, להחליט מה אני רוצה להשיג, אילו טעמים אני שואפת לקבל, דיוק מועדי הבציר. אני מתרגשת מתהליך יצירת היין, אוהבת את האתגרים בדרך, נהנית לראות את תוצאות הלימוד האין סופי והדיוק של העבודה, ובכלל, יודעת שלהיות במצב קבוע של למידה זה משהו שמבחינתי הוא הכרחי. חלק מהכיף בעשיית היין ב'שורק' כיקב מתארח, הוא האפשרות להיחשף ללימוד מגוון ומשמעותי".


אורנה לב מיקב אדם, ע״י נעמי אדר הופמן.


משפחה וחברים

"העיסוק ביין מזמן הרבה מאד מפגשים משפחתיים ויוצר דינאמיקה מיוחדת ורגעים לנצור, מקרב ומעניק משהו עמוק לקשר, הילדים מאד מעורבים, הנכדים גדלים עם הכרם, זו הופכת להיות יצירה משפחתית שאני מאד שמחה וגאה בה.

בתהליך עשיית היין, מרבית הזמן מדובר בשנינו, היין, אני והדיאלוג ביננו, אבל גם בתקופה הזאת המשפחה מלווה את התהליך ומתגייסת לכל מה שצריך. מאד לא מובנת מאליה ההתגייסות של רוני, בעלי, לשגעון שלי, הפכתי אותו לחקלאי והוא איתי בכל תהליך הגידול והטיפול בכרם. לצד המשפחה נמצאים גם החברים הטובים שתומכים, מפרגנים, אוחזים במזמרה בתקופות זמירה ובעת הבציר, נהנים ושמחים יחד איתנו מהתוצרת. אין לזה תחליף!"


לתת אמון, צעד צעד

מאד חשוב לי לתת ביטוי מקסימאלי לכרם ולאזור הגידול ולכן, בשנתיים האחרונות החלטתי להתמקד ביינות אדומים זניים. לפני שנה הלכתי צעד אחד קדימה והעזתי לייצר קרינייאן בתסיסה טבעית משמר בר שיש בכרם, ללא תוספות. הניסוי הצליח, הוא עשה את זה כמו גדול! גילינו שמר חזק וטוב.


התוצאה הנפלאה שהתקבלה הובילה לכך שהשנה כל הזנים האדומים מותססים באופן טבעי ויאצרו בבקבוק את טעם הזן משולב בטעמו של המקום, 100% טרואר. תהליך מרתק ועקומת למידה מטורפת".


אורנה לב מיקב אדם, ע״י נעמי אדר הופמן.


עיסוק לנפש

"אני מעורבת בכל פרט בתהליך, משלב הכרם ועד לשיווק היין. אין לי עניין לגדול בהיקף הייצור, מעדיפה להישאר ככה ולהמשיך לדייק, להתנסות, להעז וליהנות. מדובר בעיסוק בריא וטוב לגיל השלישי! זה מבטיח המשך עשייה דינאמית ומרתקת, אני בתהליך של למידה מתמדת, מרחיבה את גבולות היכולת וחיה את חיי מתוך חיבור עמוק ואותנטי ליצירה שממלאה אותי באנרגיה, שמחה ומשמעות".


 

נעמי אדר הופמן - מנהלת מוסדות תרבות ויוצרת תוכן.

לחשבון האינסטגרם של נעמי - לחצו.

לחשבון הפייסבוק של נעמי - לחצו.

bottom of page